nowości

Optimod 8700i

Obecnie w najtrudniejszym i najbardziej konkurencyjnym środowisku nieodzownym elementem zwycięskiej strategii jest procesor dźwięku OPTIMOD…

OPTIMOD 8600Si

Klarowność i energia przetwarzania dźwięku OPTIMOD 8600 teraz jest dostępna w kompaktowym opakowaniu procesora dźwięku…

OPTIMOD 5518

OPTIMOD 5518 – Znakomity samodzielny koder stereo z RDS zapewniający całkowity brak przerzutów

OPTIMOD 5518 – Znakomity samodzielny koder stereo z RDS zapewniający całkowity brak przerzutów

OPTIMOD 5518 jest najwyższej jakości samodzielnym koderem stereo, który łączy wyprzedzające i zawężone do danych pasm techniki ograniczania wartości szczytowych z latencją wynoszącą zaledwie 2 ms, a także pełne ograniczanie przerzutów i ekstremalnie precyzyjną kontrolę wartości szczytowym w lewej/prawej oraz kompozytowej domenie pasma podstawowego, w celu kontrolowania przerzutów wprowadzanych przez połączenie STL, przy jednoczesnym minimalizowaniu artefaktów. 5518 jest idealnym wyborem dla nadawców sieciowych, którzy przetwarzają sygnał korzystając z procesora dźwięku FM (takiego jak Orban Optimod FM 8600) w punkcie początkowym sieci oraz tych, którzy potrzebują procesora przy każdym nadajniku w celu wyeliminowania przerzutów sieci STL.


 • RDS
  Model 5518 posiada w pełni wyposażony generator RBS/RBDS w wyposażeniu fabrycznym, za który nie trzeba dopłacać. Generator obsługuje dynamiczne PS. Może być on sterowany za pośrednictwem presetów 5518 oraz serwera terminala ASCII, który na przykład można podłączyć do funkcji automatyzacji w celu obsługi wyświetlania tytułów oraz wykonawców.
 • Limiter mocy multipleksu ITU BS-412
  Wbudowany, z dostępną opcją jego wyłączenia, kontroler mocy multipleksu ITU BS412 działa na wszystkich wyjściach w celu zapewnienia przestrzegania najbardziej rygorystycznych przepisów prawnych w państwach europejskich, włączając w to pełne zabezpieczenie widmowe podnośnych oraz RDS/RBDS niezależnie od stopnia działania limitera kompozytowego.
 • Wejście referencyjne 10 MHz
  Wejście częstotliwości referencyjnej 10 MHz, względem której można zablokować częstotliwość dźwięku pilota stereo do GPS lub innego standardu częstotliwości o wysokiej dokładności. Takie rozwiązanie poprawia działanie sieci jednoczęstotliwościowych (SFN) na obszarach, gdzie pokrywają się zasięgi jej nadajników.
 • SSB
  Stereofoniczny modulator subkanału, który jest dostępny w koderze stereo, może działać w normalnym trybie dwuwstęgowym oraz w eksperymentalnym kompatybilnym trybie jednowstęgowym (SSB/VSB), który jest oferowany w celu umożliwienia użytkownikom porównania i oceny dwóch trybów.
 • Wykrywanie ciszy
  Kontroler Analog Fallback to Digital pozwala funkcji Silence Sense na przełączenie wejścia aktywnego z analogowego na cyfrowe w przypadku, gdy zostanie wykryta cisza w sygnale wejścia analogowego, ale nie w sygnale wejścia cyfrowego. Ta funkcja działa zamiennie, a także zarówno na wejściu analogowym, jak również cyfrowym AES.
 • Opóźnienie różnicowe
  Model 5518 ma możliwość opóźnienia sygnału wyjściowego aż o 16 sekund. To opóźnienie może być wykorzystane jako opóźnienie różnicowe w przypadku instalacji radia cyfrowego.
 • Zdalne sterowanie
  W lokalizacji nadajnika będziemy bardzo usatysfakcjonowani faktem obecności trzech niezależnych portów zdalnego sterowania – GPI zamknięcia styku, szeregowego RS232 oraz wbudowanego złącza Ethernet dla sieci TCP/IP. Porty szeregowe oraz Ethernet są obsługiwane przez dołączone do 5518 oprogramowanie PC zdalnego sterowania. To oprogramowanie działające w systemach Windows® 2000/XP/Vista/7/8/10 pozwala na dostęp do wszystkich funkcji 5518 i umożliwia zapisywanie i wczytywanie presetów, tworzenie list funkcji automatyzacji, a także ustawianie parametrów systemu (włączając w to poziomy wejść/wyjść, długość słowa cyfrowego, przypisywanie funkcji GPI itp.).
 • Administrowanie oraz monitoring
  Funkcje protokołu SNMP (Simple Network Management Protocol) pozwalają na monitorowanie statusu działania urządzenia Optimod i wysyłanie komunikatów alarmu z Optimod za pośrednictwem połączenia z siecią Ethernet. Funkcje API dają możliwość użycia niestandardowych aplikacji innych producentów (włączając w to systemy automatyzacji) do wczytywania presetów, podglądu statusu, a także ustawiania wartości kontrolerów pracy.
 • Zestaw funkcji 5518
  W pełni wykorzystuje DSP procesora i architekturę sterowania opartą na komputerze. W celu zapewnienia absolutnej dokładności mamy możliwość automatycznego zsynchronizowania zegara z internetowym zegarem czasu. Model 5518 posiada energooszczędny zasilacz impulsowy pozwalający na jego pracę bez przegrzewania się i korzysta z najnowszego dwurdzeniowego układu DSP opracowanego przez Freescale Semiconductor.

Kluczowe właściwości

 • Interfejs przyjazny dla użytkownika
 • Wyświetlacz LCD oraz mierniki LED
  Wyświetlacz LCD oraz mierniki słupkowe czasu rzeczywistego LED znacznie ułatwiają konfigurację, regulację ustawień oraz programowanie OPTIMOD-FM – podczas regulacji ustawień procesora zmiany są bezpośrednio wskazywane przez mierniki. Nawigacja jest dokonywana przy użyciu dedykowanych przycisków oraz przycisków programowych (których funkcje są kontekstowe), a także dużego pokrętła. Kontrolki LED wskazują wszystkie funkcje pomiarowe struktury przetwarzania, która jest aktualnie używana (dwupasmowa lub pięciopasmowa).
 • Uniwersalne zabezpieczenie nadajnika i przetwarzanie dźwięku dla audycji FM
  5518 zapewnia uniwersalne zabezpieczenie nadajnika, a także przetwarzanie dźwięku dla emitowanego sygnału radiowego. Może być on skonfigurowany do bezproblemowej współpracy z praktycznie każdym powszechnie używanym systemem nadawczym na całym świecie.
 • Ograniczanie preemfazy dla dwóch standardowych krzywych preemfazy - 50 µs oraz 75 µs
  5518 zapewnia ograniczanie preemfazy dla dwóch standardowych krzywych preemfazy - 50 µs oraz 75 µs. Jego kontrola preemfazy jest praktycznie niesłyszalna, co zapewnia czysty, otwarty dźwięk z subiektywną jasnością, która pasuje do oryginalnie emitowanego materiału.
 • Ścisła kontrola poziomów szczytowych na wszystkich wyjściach
  5518 oferuje ekstremalnie ścisłą kontrolę poziomów szczytowych na wszystkich swoich wyjściach – analogowym lewym/prawym, cyfrowym lewym/prawym AES3 oraz kompozytowym pasma podstawowego.
 • Koder stereo ma dwa wyjścia z niezależną kontrolą poziomu
  Koder stereo ma dwa wyjścia z niezależnymi kontrolerami poziomu, z których każde jest zdolne do zasilania obciążenia 75 Ω w połączeniu równoległym z 47000 pF (30-metrowy przewód współosiowy).
 • Ograniczanie szerokości pasma oraz kompensacja przerzutów
  5518 zapobiega zniekształceniom aliasingu w kolejnych koderach stereo lub łączach transmisyjnych dzięki obecności ograniczenia szerokości pasma oraz filtrom dolnoprzepustowym 15 kHz z kompensacją przerzutów przed wyjściami audio 5518 oraz koderem stereo.
 • Obcinacze antyaliasingowe
  Obcinacze antyaliasingowe pracują z częstotliwością próbkowania 256 kHz zapobiegając wszelkiej obecności dźwięku charakterystycznego dla „obcinania cyfrowego”.

Elastyczna konfiguracja

 • Wejścia i wyjścia analogowe oraz cyfrowe AES3
  5518 ma wejścia i wyjścia analogowe oraz cyfrowe AES3. Wejścia, jak również wyjścia cyfrowe są wyposażone w konwertery częstotliwości próbkowania i mogą współpracować z sygnałami o częstotliwościach próbkowania: 32 kHz, 44,1 kHz, 48 kHz, 88,2 kHz oraz 96 kHz. Status preemfazy oraz poziomy sygnału wyjściowego są regulowane oddzielnie dla wyjść analogowych i cyfrowych. Funkcja Failsafe dostępna na wejściu daje 5518 możliwość automatycznego przełączenia z jego wejścia cyfrowego na wejście analogowe (i odwrotnie), jeśli na głównym wejściu zostanie wykryta utrata sygnału audio.
 • Beztransformatorowe, 10 kΩ symetryczne układy wzmacniaczy pomiarowych
  Wejścia analogowe to beztransformatorowe, 10 kΩ symetryczne układy wzmacniaczy pomiarowych, natomiast wyjścia analogowe są beztransformatorowe, symetryczne i nieuziemione (z impedancją 50 Ω) w celu zapewnienia najwyższego stopnia ich transparentności i precyzyjnej charakterystyki impulsowej.
 • Dwa niezależne wyjścia kompozytowe pasma podstawowego z cyfrowo programowalnymi poziomami wyjściowymi
  5518 ma dwa niezależne wyjścia kompozytowego sygnału pasma podstawowego z cyfrowo programowalnymi poziomami wyjściowymi. Wydajne układy wzmacniaczy linii transmisyjnych pozwalają na zasilanie 30-metrowego przewodu współosiowego RG-59 bez słyszalnego obniżenia wydajności.
 • Dwa wejścia podnośnych
  5518 ma dwa wejścia dla podnośnych, które są miksowane z wyjściem kodera stereo OPTIMOD-FM, przed przesłaniem sygnału do kompozytowych złączy wyjściowych. Jedno z wejść może być przełączane zworką w celu zapewnienia na wyjściu referencyjnego tonu pilotującego 19 kHz. Każde wejście posiada umieszczony na płytce montażowej potencjometr trim służący do dostosowania sygnałów generatorów podnośnych do poziomów wyjściowych nawet tak niskich jak 220 mV.
 • Precyzyjna kontrola szerokości pasma audio do 15 kHz
  5518 precyzyjnie kontroluje szerokość pasma audio do 15 kHz. To pozwala uniknąć obecności przerzutów w nieskompresowanych połączeniach cyfrowych pracujących z częstotliwością próbkowania 32 kHz i zapobiega interferencjom z tonem pilota oraz podnośną RDS (lub RBDS).
 • Odłączalny, niezwykle precyzyjny limiter mocy multipleksu
  5518 oferuje odłączalny limiter mocy multipleksu IT U412, zapewniający użytkownikowi kontrolę progu granicznego mocy multipleksu zgodnie ze standardem ITU-R BS412. Limiter mocy multipleksu działa na wszystkich wyjściach (a nie tylko na wyjściu kompozytowym). Wraz z ograniczaniem mocy następuje też zmniejszanie stopnia działania obcinacza, co równocześnie obniża też poziom zniekształceń wynikających z obcinania. W celu uniknięcia słyszalnego pompowania wzmocnienia, kontroler offsetu wzmocnienia, który jest regulowany przez użytkownika, umożliwia zminimalizowanie stopnia kontroli wzmocnienia, jaki będzie dostępny dla tego kontrolera.
 • Wejście zegara referencyjnego / zegara 10 MHz
  5518 posiada wejście zegara referencyjnego / zegara 10 MHz, które może być użyte do zsynchronizowania tonu pilota stereo do zewnętrznego sygnału referencyjnego o wysokiej dokładności, takiego jak standard częstotliwości oparty na GPS. To rozwiązanie ułatwia użycie 5518 w sieciach jednoczęstotliwościowych.
 • Częstotliwość próbkowania i jej wielokrotność
  Częstotliwość próbkowania wynosi 64 kHz i ich wielokrotność, aż do 512 kHz. Wewnętrzna szerokość pasma audio jest wystarczająco duża, aby zapobiec przerzutom spowodowanym przez obcięcie spektralne lewego/prawego sygnału wejściowego, które jest ograniczone do pasma do 18 kHz lub mniej.
 • Filtrowanie dolnoprzepustowe
  Wobec sygnału wejściowego można zastosować filtrowanie dolnoprzepustowe o liniowej charakterystyce fazowej 15, 16 lub 17 kHz. W celu zminimalizowania opóźnienia sygnału w układzie wejście/wyjście ten filtr można ominąć, co jest właściwe, jeśli sygnał wejściowy ma pasmo właściwie ograniczone przez procesor audio sterujący 5518.
 • Limiter przerzutów lewej/prawej domeny
  Dostępny jest limiter przerzutów lewej/prawej domeny. Wykorzystuje on tę samą technologię jak samodzielny koder stereo Orban 8218, łącząc w sobie techniki śledzenia wstępnego i obcinania szczytów w ograniczonym paśmie w celu kontroli przerzutów powodowanych przez łącze STL, przy równoczesnym zminimalizowaniu artefaktów.
 • Limiter kompozytowy działający w dwóch trybach
  Dostępny jest limiter kompozytowy działający w dwóch trybach. Może działać w trybie „interpolacji pół-kosinusowej” lub w typowym trybie mocnego przycinania. Tryb „Half-Cosine” zapewnia lepszą separację i zachowanie obrazu stereofonicznego, natomiast tryb „Hard” zapewnia bardziej żywy dźwięk, ponieważ tworzy przebiegi zbliżone do fal prostokątnych. Oba tryby zapewniają doskonałe zabezpieczenie widma sygnału pilota oraz podnośnych. W celu zapewnienia precyzyjnej kontroli wartości szczytowych limiter działa z częstotliwością próbkowania 512 kHz.
 • Deemfaza J.17
  5518 może zastosować wobec sygnału wejściowego deemfazę J.17.
 • Kontroler mocy multipleksu ITU412
  Dostępny jest niezwykle precyzyjny kontroler mocy multipleksu ITU412, zapewniający użytkownikowi kontrolę progu granicznego mocy multipleksu. To rozwiązanie pozwala kompensować przerzuty (overshoots) na ścieżce sygnału przekazywanego z 5518, zapobiegając nadmiernemu ograniczaniu mocy multipleksu.
 • Działanie jako koder stereo SSB
  W modelu 5518 mamy możliwość ustawienia pracy modulatora podkanałów stereo kodera stereo w eksperymentalnym kompatybilnym trybie z jedną wstęgą boczną / szczątkową wstęgą boczną.
 • Płaski lub poddany preemfazie sygnał wejściowy
  Sygnał wejściowy może być płaski lub poddany preemfazie 50 µs lub 75 µs.
 • Alarm ciszy oraz wyjścia tally błędu dźwięku cyfrowego
  Dostępny jest alarm ciszy oraz wyjścia tally błędu dźwięku cyfrowego.
 • Wejścia i wyjścia
  W 5518 dostępne są wszystkie typowe wejścia i wyjścia, włączając w to wejścia analogowe i cyfrowe, dwa wyjścia kompozytowe z niezależnymi regulatorami poziomu sygnału, a także dwa wejścia podnośnych (z których jedno może być ustawione do przesyłania referencyjnego sygnału pilota 19 kHz dla generatorów RDS/RBDS).
 • RDS
  5518 posiada w pełni wyposażony generator RBS/RBDS, który otrzymujemy bez dodatkowej opłaty. Generator obsługuje dynamiczne PS. Może być on sterowany za pośrednictwem presetów 5518 oraz serwera terminala ASCII, który na przykład można podłączyć do funkcji automatyzacji w celu obsługi wyświetlania tytułów oraz wykonawców.
 • Osiem programowalnych, separowanych optycznie portów GPI (general purpose interface)
  5518 może być sterowany zdalnie z wykorzystaniem impulsów napięcia 5 – 12 V, które są dostarczane do ośmiu programowanych, sparowanych optycznie portów GPI (interfejsów ogólnego przeznaczenia).
 • Oprogramowanie 5518 PC Remote
  Oprogramowanie 5518 PC Remote to aplikacja graficzna, która działa na systemach operacyjnych Windows 2000, XP, Vista, 7, 8, 8.1 oraz 10. Komunikuje się ona z danym 5518 za pośrednictwem TCP/IP wykorzystując połączenie z użyciem modemu, bezpośredniego połączenia szeregowego lub przez sieć Ethernet. Możemy skonfigurować PC Remote do przełączania się między wieloma urządzeniami 5518 za pomocą wygodnego w użyciu organizera, który nadaje alias każdemu 5518 i grupuje wiele 5518 w katalogach. Kliknięcie na daną ikonę 5518 powoduje połączenie się PC Remote ze skojarzonym z nią 5518 za pośrednictwem sieci Ethernet lub też, w zależności od ustawień, inicjuje połączenie Windows Dial-Up lub bezpośrednie połączenie przewodem.
  Oprogramowanie PC Remote daje użytkownikowi dostęp do wszystkich funkcji 5518 (włączając w to zaawansowane opcje sterowania, które nie są dostępne z poziomu ściany przedniej 5518), a także pozwala użytkownikowi zapisywać i wczytywać presety, listy automatyzacji oraz ustawienia systemowe (w tym poziomy wejść/wyjść, długość słowa cyfrowego, przypisania funkcjonalne GPI i wiele innych).
 • Uniwersalny zegar czasu rzeczywistego
  OPTIMOD 5518 posiada uniwersalny w zastosowaniu zegar czasu rzeczywistego, który pozwala na zastosowanie funkcji automatyzacji różnych zdarzeń (włączając w to wczytywanie presetów) we wcześniej zaprogramowanych czasach. Zegar może być automatycznie synchronizowany z internetowym serwerem czasu.
 • Tryb testowy Bypass
  Tryb testowy Bypass można wywoływać lokalnie, za pomocą zdalnego sterowania (z portu GPI 5518 lub aplikacji 5518 PC Remote) lub za pomocą funkcji automatyzacji, aby umożliwić przeprowadzenie testu i wyrównania działania systemu nadawczego lub też testu „sposobu jego działania”.
 • Wbudowany generator dźwięku line-up
  System zawiera wbudowany generator dźwięku line-up, który umożliwia szybkie i dokładne ustawienie poziomu w dowolnym systemie.
 • Oprogramowanie z możliwością jego aktualizacji
  Oprogramowanie OPTIMOD można zaktualizować uruchamiając na komputerze PC dostarczone przez firmę Orban oprogramowanie aktualizacyjne. Aktualizacja może zostać zainicjowana zdalnie przez port Ethernet kodera 5518 lub port szeregowy (podłączony do zewnętrznego modemu), a także lokalnie (przez podłączenie komputera z systemem Windows® do portu szeregowego 5518 za pośrednictwem dostarczonego kabla modemu zerowego).
 • Administrowanie i monitorowanie
  Funkcje protokołu SNMP (Simple Network Management Protocol) pozwalają na monitorowanie statusu działania Optimod i wysyłanie przez sieć komunikatów alarmu za pośrednictwem połączenia Optimod z siecią Ethernet.
  API: Ten interfejs może być użyty do wykorzystania wyspecjalizowanych aplikacji innych producentów (włączając w to systemy automatyzacji) do wczytywania presetów, podglądu statusu pracy oraz ustawienia wartości kontrolerów.
 • Złącza wejściowe, wyjściowe i zasilania zabezpieczone przed zakłóceniami radiowymi
  Wszystkie połączenia wejściowe, wyjściowe i zasilania są bardzo dokładnie zabezpieczone przed zakłóceniami radiowymi (RFI), zgodnie z dotychczasowymi standardami firmy Orban, co zapewnia bezproblemową instalację i późniejszą pracę 5518.
 • Certyfikaty
  Model 5518 został zaprojektowany i certyfikowany zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi międzynarodowymi normami bezpieczeństwa i emisji.

Galeria

5518CURRENTPHOTO5
5518rear


Więcej informacji na stronie producenta


 

jesteśmy przedstawicielem

Shure - mikrofony i słuchawki
Meyer Sound - nagłośnienie
DiGiCo - konsolety cyfrowe
Systemy interkomowe
Tascam - sprzęt studyjny
Symetrix - procesory dźwięku
Tannoy - nagłośnienie
LabGruppen - wzmacniacze
Lake - wzmacniacze
Orban - procesory emisyjne
DiGiGrid - akcesoria
TiMax
AtteroTech
Waves